Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Wielkiem

Kalendarium

Czwartek, 2024-04-18

Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 342854
  • Do końca roku: 257 dni
  • Do wakacji: 64 dni

Kartka z kalendarza

Historia Szkoły

              Historia Szkoły Podstawowej w Wielkiem sięga roku 1867, wtedy bowiem, po otrzymaniu zezwolenia na otwarcie szkoły dziedzic na Wielkiem, Pan Iżycki- kapitan wojsk polskich, ofiarował pod budowę szkoły parcelę o powierzchni 80 prętów.

 

 

 

 

    Oczywiście nie od razu zbudowano budynek, dlatego początkowo zajęcia odbywały się w domach prywatnych. Pierwszym nauczycielem był Pan Marcin Gajewnik. Znając współczesne warunki w szkołach trudno nam sobie wyobrazić, że jedynymi pomocami nauczycieli była tablica, kreda oraz linia, która służyła także do zachowania dyscypliny. Rodzice niechętnie posyłali dzieci do szkoły. Szczególnie w miesiącach jesiennych- wrzesień, październik frekwencja była tak niska, że zajęcia nie mogły się odbywać.

 

 Jednocześnie powstaje budynek szkoły, na który łożą mieszkańcy Wielkiego:

 

        

     Fatalnie na szkole odbił się czas I wojny światowej, w czasie której szkoła została doszczętnie spalona wraz z całym urządzeniem i aktami. Przerwa w nauce trwała od 1915r. do 1917r. Znowu nauczanie przeniosło się do domów prywatnych.

 

 

 

 

       Po wojnie, w 1923r. uzyskano od Komisji odbudowy materiał na nową szkołę. Budowa została uwieńczona sukcesem w 1924r. W roku szkolnym 1926/1927 szkoła została podniesiona do rangi szkoły 4-klasowej. Uczęszczało wówczas do niej 208 uczniów. Rok później następiły kolejne zmiany. Szkoła została przekształcona z 4-klasowej w 7-klasową. Wówczas uczyło się w niej 371 uczniów. Obwód szkolny stanowią wsie: Wielkie, Glinnik, Marcinów, Izabelmont,  Abramów oraz Sosnówka. Wiele pracy pochłaniała reorganizacja, zwłaszcza, że ludność była nieprzychylna zmianom.

     Rok 1935 to rok pod znakiem ognia. W wielkim pożarze zniszczonych zostaje 40 budynków wiejskich oraz szkoła wraz z biblioteką i wszystkimi dokumentami do 1933r. Znów trzeba tułać się po domach prywatnych. Lekcje odbywają się u Pana Pawełczaka, Mroza i Kuli.

 

      W wyniku niechęci mieszkańców Glinnika do budowy wspólnej szkoły III stopnia Wielkie postanowiło wybudować szkołę II stopnia. Na ten cel gromada przekazała 4136zł z odszkodowania po pożarze i 1400zł własnych oszczędności. Budowę szkoły rozpoczęto w czerwcu 1937r. We wrześniu natomiast zakończono prace murarskie i zrobiono więźbę. Tak budynek pozostaje na zimę, gdyż gmina nie chce wesprzeć finansowo szkoły. Budynek udaje się pokryć w marcu 1938r. W tym także roku dzięki Antoniemu Lewtakowi z Wielkolasu i Antoniemu Kuli z Wielkiego przy szkole powstaje sad.

 

          

 

     II wojna światowa to czas bolesny i trudny zarówno dla oświaty jak i dla samej wsi. Władza niemiecka ograniczyła liczbę nauczycieli o 40%. Wydano oficjalne polecenie zebrania i odesłania według wskazówek podręczniki do historii, geografii i czytanki polskie. W szkole było wówczas 6 oddziałów, w których uczyło się 206 uczniów. Średnia frekwencja na zajęciach wynosiła zaledwie 40%. Zajęcia były prowadzone przez całą wojnę światową.

     Czas powojenny kojarzy się z przeładowanymi klasami (średnio po 40-50 uczniów), w których uczyły się dzieci z danego rocznika, jak i kilka lat starsze. Jednak dbano o wszechstronny rozwój dziecka. Już wtedy w szkole uczono dwóch języków obcych:niemieckiego i francuskiego.      

   Koniec lat 60-tych to wprowadzenie szkoły 8-klasowej.Następne lata to czas wytężonej pracy, niepozbawionej trosk i kłopotów oraz pełne obowiązków płynących z „szerzenia Polski Ludowej”. Zmiany podręczników i programów, pochody pierwszomajowe oraz inne rocznice i uroczystości.

 

     W wyniku socjalistycznej reformy szkolnictwa w 1975r. tworzy się tzw. zbiorcze Szkoły Gminne, w związku z czym Szkoła Podstawowa w Wielkiem stała się Filią Zbiorczej Szkoły Gminnej w Abramowie.

 

   

 

 

       Powrót do samodzielnej szkoły ośmioklasowej nastąpił w roku szkolnym 1985/1986.

 

 

       Nad szkołą gromadziły się czarne chmury, gdyż kilkakrotnie próbowano ją zlikwidować. Aby temu zapobiec zmodernizowano i rozbudowano budynek szkoły. Zyskał on wtedy toalety oraz pokój nauczycielski. Również strażacy na rzecz szkoły przekazali świetlicę wiejską, która została zamieniona w salę gimnastyczną.

   W wyniku reformy szkolnictwa w roku szkolnym 1998/1999 szkoła została przekształcona w 6-klasową szkołę podstawową i tak funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

 

 

 

SZKOŁA PODSTAWOWA IM.KAZIMIERZA WIELKIEGO W WIELKIEM

Title